Utbildningen syftar till att ge dig verktygen och kunskapen om flera olika aspekter av avtalsförvaltning. Du får lära dig mer om hur du förbereder avtalsförvaltningen under upphandlingen, hur ni bäst organiserar arbetet och även om lämpliga sanktioner vid försening. Dessutom får du lära dig hur du kan dra nytta av avtalsförvaltningen inför nya upphandlingar.
Kursinnehåll
- Vad är avtalsförvaltning?
- Syftet med avtalsförvaltning
- Organisation – vem ska ansvara för vad?
- När är det lämpligt att avtalsförvaltningen är centraliserad respektive decentraliserad? När är det bäst med en kombination?
- Avtalsuppföljning – hur och vad?
- Olika ambitionsnivåer: »hygiennivå«, avancerad, partnerskap
- Arbetsnivåer: operativ, kommersiell och strategisk avtalsförvaltning
- Lämpliga sanktioner vid bristande leveranser
- Så förbereds avtalsförvaltningen redan under upphandlingen
- Avtalsförvaltningens roll inför nästa upphandling
- Hur kan du se till att avtalsförvaltningen kommer till sin rätt? Förändringsledning, beteendeförändring och systemstöd
Utbildningsmål
Under denna utbildning får du kunskapen och verktygen du behöver för att kunna arbeta strategiskt och målinriktat med avtalsförvaltning. Målsättningen är att du ska lära dig använda avtalsförvaltningen till att kunna skapa förutsättningar för bra leveranser under hela avtalstiden och även bättre framtida upphandlingar.
Tid:
kl. 09.00 – 15.00
Är du redo att ta nästa steg? Bli diplomerad upphandlare!
Denna kurs är en valbar utbildning som du kan välja att läsa när du anmäler dig till vårt diplomerigsprogram för upphandlare. För att bli diplomerad upphandlare behöver du delta på tre av SIPUs utbildningar: grund- och fördjupningsutbildningen i offentlig upphandling som är obligatoriska, samt en valfri upphandlingsutbildning på 1-2 dagar.