Skip to main content

Arkiv och registratur

Diarieföring och OSL – Repetitionsdag för registratorer

Var det en längre tid sedan du gick SIPUs utbildningar och vill fräscha upp dina kunskaper? Eller är det snart dags att skriva tentamen för att bli diplomerad registrator genom SIPU?

Pris

4 999

SEK
exkl. moms
  • 1 dag, 09:00 - 15:00

  • Endast digitalt

  • Intyg ingår alltid
  • 100% Nöjd kundgaranti

Kontakta mig vid frågor

Birgitta | Utbildningsrådgivare

Skicka epost
Tel. 072 724 44 22

Uppdragsutbildningar

Vi kan anpassa den här utbildningen efter er organisation och behov.
Kontakta oss så berättar vi gärna mer.

 

Om utbildningen

Målet är att du ska känna dig ännu säkrare på dina kunskaper inom diarieföring och OSL och känna dig väl förberedd inför eventuellt tentamenstillfälle. Har du även deltagit på de tre obligatoriska utbildningarna och har som mål att skriva tentamen för att bli diplomerad registrator så kan detta vara en bra uppsamlingsdag för att repetera viktiga delar.

Kursinnehåll

Lär dig begreppen

  • Ärende – Händelse
  • Akt – Handling
  • Registrering – Diarieföring

Detta ska diarieföras

  • Urval
  • Alternativ

Registratorns roll på en myndighet

  • Stöd till verksamheten
  • Styrdokument
  • Informationshantering

Repetition av de viktigaste kunskaperna inom offentlighet och sekretess för registratorer

  • Offentlighetsprincipen
  • Allmän handling
  • Sekretessregler
  • Sekretessbrytande regler
  • Utlämnande av allmän handling


Målgrupp

För att få genomföra utbildningen finns inga formella förkunskapskrav men utbildningen är anpassad för dig som gått våra utbildningar i diarieföring samt offentlighet och sekretess för registratorer och som vill repetera dina kunskaper. Som ett resultat av repetitionsdagen är vår förhoppning att du ska känna dig ännu säkrare i din yrkesprofession inom diarieföring och offentlighet och sekretess.

Våra utbildningsledare

Olle Ebbinghaus

Olle Ebbinghaus

Olle Ebbinghaus är utbildare och konsult inom informationshantering, Han har mångårig erfarenhet av stora och små insatser i offentlig sektor och har mycket god kunskap om allmänna handlingar, diarieföring och arkivhantering. Han är även utbildad arkivarie.

Kommande kurstillfällen

Digital utbildning i realtid

12 juni 2026, 07:00 - 13:00

Platser kvar

Digital utbildning i realtid

4 dec 2026, 08:00 - 14:00

Platser kvar

Bevaka nya datum

Fyll i din e-post så skickar vi ut uppdateringar om när nya datum för den här utbildningen finns tillgängliga.

Tipsa din kollega eller arbetsgivare

En av de främsta anledningarna till att delta i en kurs är för att lära sig något nytt. På denna utbildningen får du möjlighet att:

  1. Förbättra dina karriärmöjligheter
  2. Nätverka med andra människor
  3. Hålla dig uppdaterad
  4. Få personlig utveckling

Bevaka liknande utbildningar

Vi skickar dig information om liknande utbildningar som du kanske också är intresserad av att delta på.