Skip to main content

Arkiv och registratur

Diarieföring för erfarna registratorer

Diarieföring för erfarna registratorer är en utbildning för dig som har erfarenhet av registratorsarbete från olika verksamheter och kan grunderna i diarieföring väl. Vi fångar upp nyheterna inom diarieföringsområdet och lägger stor vikt vid styrning och utveckling av diarieföringen. Du får en genomgång av JO-beslut och aktuella rättsfall och vi diskuterar även olika frågeställningar som kan uppkomma vid till exempel utlämnande av allmänna handlingar.

Pris

11 999

SEK
exkl. moms
  • 4 dagar, 09:00 - 15:00

  • Endast digitalt

  • Intyg ingår alltid
  • 100% Nöjd kundgaranti

Kontakta mig vid frågor

Birgitta | Utbildningsrådgivare

Skicka epost
Tel. 072 724 44 22

Uppdragsutbildningar

Vi kan anpassa den här utbildningen efter er organisation och behov.
Kontakta oss så berättar vi gärna mer.

 

Om utbildningen

Diarieföring för erfarna registratorer är komprimerad utbildning av “Diarieföring – grund“, “Diarieföring – fördjupning” samt “Offentlighet och sekretess för registratorer” som du behöver för att bli diplomerad registrator. Genom att genomföra utbildningen har du därmed möjlighet att skriva tentamen för att bli diplomerad registrator genom SIPU. 

Målgrupp

Yrkesverksamma inom registratur såsom registratorer, dokumentcontrollers, informationscontrollers, administratörer eller motsvarande med minst fem års erfarenhet av diarieföring och/eller som genomgått SIPU:s registratorsutbildningar för mer än tre år sedan.

För att få genomföra utbildningen finns inga formella förkunskaper men utbildningen är anpassad för erfarna inom ovan målgrupp som kan grunderna i diarieföring.


Kursinnehåll

  • Varför ska vi diarieföra? Nyttan och lagens krav.
  • Diarieföringens utveckling och översikt över diariesystem.
  • Vad innebär offentlighetsprincipen, vad är en allmän handling, vad gäller vid utlämnande av allmänna handlingar och vad innebär det att en allmän handling har sekretess?
  • Hur är offentlighets- och sekretesslagen uppbyggd? Vad finns det för sekretessbrytande regler?
  • Vad ska vi diarieföra?
  • Hur ska vi diarieföra?
  • Klassificeringsstruktur/dossiéplan
  • Diarieinstruktionens innehåll och uppbyggnad
  • Avslut av ärenden
  • Arkivering och förvaring av handlingarna

Våra utbildningsledare

Olle Ebbinghaus

Olle Ebbinghaus

Olle Ebbinghaus är utbildare och konsult inom informationshantering, Han har mångårig erfarenhet av stora och små insatser i offentlig sektor och har mycket god kunskap om allmänna handlingar, diarieföring och arkivhantering. Han är även utbildad arkivarie.

Kommande kurstillfällen

Digital utbildning i realtid

8 juni 2026, 07:00 - 13:00

9 juni 2026, 07:00 - 13:00

10 juni 2026, 07:00 - 13:00

11 juni 2026, 07:00 - 13:00

Platser kvar

Digital utbildning i realtid

7 dec 2026, 08:00 - 14:00

8 dec 2026, 08:00 - 14:00

9 dec 2026, 08:00 - 14:00

10 dec 2026, 08:00 - 14:00

Platser kvar

Bevaka nya datum

Fyll i din e-post så skickar vi ut uppdateringar om när nya datum för den här utbildningen finns tillgängliga.

Tipsa din kollega eller arbetsgivare

En av de främsta anledningarna till att delta i en kurs är för att lära sig något nytt. På denna utbildningen får du möjlighet att:

  1. Förbättra dina karriärmöjligheter
  2. Nätverka med andra människor
  3. Hålla dig uppdaterad
  4. Få personlig utveckling

Bevaka liknande utbildningar

Vi skickar dig information om liknande utbildningar som du kanske också är intresserad av att delta på.