EU och ekonomi
Ekonomi i sektorsprogram
Med det ökade fokuset på klimat och miljöfrågor kommer EUs satsningar inom klimat och miljö för programperioden 2021-2027 innebära att LIFE-programmets budget ökats med 60%. Även Horizon-programmet och EUs satsningar inom innovation, forskning och vetenskap växer. Tillsammans har programmen budgetar på över 100 miljarder EUR
Om utbildningen
Få koll på Grant Agreement, Funding and Tenders portal och programspecifika regler
LIFE-programmet förvaltas numera av CINEA, och projekthanteringen ligger precis som inom Horizonprogrammet i Funding and Tenders portal, vilket gör att stora delar av den finansiella redovisningen av de båda programmen numera är lika.
Vi kommer att titta på de olika roller (behörighetsnivåer) man kan ha i portalen – från LEAR till Participant Contact.Därefter läggs tonvikt på Grant Agreement, projektets viktigaste dokument.Vi går även noggrant igenom olika beräkning, redovisning och dokumentering av olika projektkostnader med specifik tonvikt på några av de förändringar som skett i den nya programperioden.
Slutligen tittar vi närmare på den fleråriga obligatoriska arkiveringen av projektdokument – som du behöver ha koll på för att säkerställa att dina projekt inte riskerar återbetalningskrav.
Kursinnehåll
- Kort om nyheter i Horizon Europe och LIFE programmet (programperiod 2021-2027)
- Roller och behörighetsnivåer i Funding and Tenders Portal
- Funding and Tenders Portal – hur vi hittar och hur vi rapporterar
- Grant Agreement – lär dig hitta all den information du behöver för din finansiella redovisning i projektets viktigaste dokument.
- Andra dokument som är till stor nytta i ditt arbete med Horizon- och LIFE-projekt
- Korrekt arkivering efter projektet slut – undvik en vanlig miss som kan leda till återbetalningskrav
Förkunskapskrav
Ekonomi i sektorsprogram är en fördjupningsutbildning som kräver att du redan har grundläggande kunskap om ekonomihantering inom EU-projekt. Denna kurs kan du läsa mer om här.
Bli diplomerad EU-projektcontroller hos SIPU
Ekonomi i Horizon-och LIFE-projekt är andra utbildningen i en serie som avslutas med tentamen för möjlighet att bli diplomerad EU-projektcontroller.
Läs mer om:
Del 1: Ekonomi I EU-projekt
Del 3: EU-projektcontroller – fördjupning om regelverket och strukturfondsprogram
Tentamen: Diplomerad EU-projektcontroller
Våra utbildningsledare

Louise Weinreder
Louise Weinreder är EU-coach med mångårigerfarenhet av att arbeta i EU-finansierade utvecklingsprojekt, både i ansökningsfasen, vid genomförande och slutrapportering. Hon har arbetat inom flertalet program, såsom Interreg, FP7, Horizon2020, ESF, ERUF, Kreativa Europa, Bonus och Erasmus+.
Kommande kurstillfällen
Digital utbildning i realtid
10 nov 2026, 08:00 - 11:30
11 nov 2026, 08:00 - 11:30
Platser kvar
Bevaka nya datum
Fyll i din e-post så skickar vi ut uppdateringar om när nya datum för den här utbildningen finns tillgängliga.
Tipsa din kollega eller arbetsgivare
En av de främsta anledningarna till att delta i en kurs är för att lära sig något nytt. På denna utbildningen får du möjlighet att:
- Förbättra dina karriärmöjligheter
- Nätverka med andra människor
- Hålla dig uppdaterad
- Få personlig utveckling
Bevaka liknande utbildningar
Vi skickar dig information om liknande utbildningar som du kanske också är intresserad av att delta på.